Wypoczynek w Tatrach – Tatrzański Park Narodowy

Kategoria: Blog

Niezwykłe Tatry

Tatrzański Park Narodowy obejmuje całe polskie Tatry oraz niewielkie części Pogórza Bukowińskiego i Rowu Podtatrzańsiego, zarówno te przylegające do obszaru parku, jak i enklawy. Najwyższym punktem jest szczyt Rysów – 2499 m, a najniższym dolina Porońca – około 773 m. Pierwsze regulacje dotyczące obszarów dzisiejszego parku pochodzą z 1868 roku. Wtedy to Sejm Galicyjski uchwalił ustawę „względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Do egzekwowania owej ustawy, która była pierwszą tego typu w Europie utworzono straż myśliwską. Utworzone w 1873 roku Towarzystwo Tatrzańskie rozszerzyło ochronę także na niektóre rośliny: szarotkę alpejską, cisa i limbę. Z czasem zaczęto wykupować kolejne obszary z rąk prywatnych w celu utworzenia parku narodowego. Tatrzański Park Narodowy charakteryzuje się dużą różnicą wzniesień, piętrowości klimatu i niezwykłym składem gatunkowym fauny i flory.

Zasady dotyczące przebywania w Tatrzańskim Parku Narodowym

Przyjeżdżając na Podhale musimy zatroszczyć się nie tylko o odpowiedni nocleg i bezpieczeństwo pobytu. Oczywiście nie lekceważmy tych kwestii, ponieważ decydują one o naszym komforcie. Dobrze wybrane pokoje noclegowe są szczególnie ważne, jeśli chcemy być w odpowiednim punkcie komunikacyjnym oraz oczekujemy dobrego standardu ośrodka wypoczynkowego. Dobrym rozwiązanie jest zarezerwowanie pokoi gościnnych w Willi Excelsior – pensjonatu w Zakopanem, który leży nieopodal Krupówek. Jednak wchodząc na teren Tatrzańskiego Paku Narodowego należy zadbać również o naturę. Można to zrobić przestrzegając pewnych zasad. Przede wszystkim należy korzystać tylko ze szlaków turystycznych, wszelkie odpadki należy zabierać ze sobą, nie należy niszczyć wyposażenia szlaków, na terenie parku nie wolno palić tytoniu, ani ognisk. Warto podkreślić, że w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia, należy spokojnie się oddalić.

Bezpieczne wędrówki

Idąc w góry pamiętaj, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od twoich decyzji. Trasę należy dobierać odpowiednio do swoich umiejętności i doświadczenia górskiego. Trzeba wziąć pod uwagę jej długość, przewyższenie, zróżnicowanie terenu oraz trudność. Bardzo ważne jest zapoznanie się z prognozą pogody i komunikatem turystycznym TPN, a zimą dodatkowo z komunikatem lawinowym. W miejscu zamieszkania należy zostawić informację o planowanej trasie i przewidywanej godzinie powrotu. W przypadku zmiany planów, należy skontaktować się z osobą, u której pozostawiono informacje.Zostaw komentarz