Co warto zobaczyć w Zakopanem

Kategoria: Blog

Co warto zobaczyć w Zakopanem

Nie wszyscy wybierają się w góry w poszukiwaniu przygody na szlaku. Niektórzy bardziej cenią poznawanie tradycyjnej kultury, kuchni i miejsc związanych z historią. Dla nich wszystkich idealnym wyborem jest Zakopane obfitujące w liczne muzea i miejsca związane z historią zarówno samej miejscowości, jak i kultury Polskiej. Jeśli marzymy o zobaczeniu pięknych willi znanych, przedwojennych pisarzy, chcemy cieszyć się charakterystyczną, zakopiańską architekturą, warto wybrać pensjonat w centrum. Dzięki temu wszystkie interesujące atrakcje znajdą się w zasięgu ręki.

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jednym z najstarszych regionalnych muzeów w Polsce. Zostało powołane przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w 1889 roku. Współcześnie jego siedziba główna mieści się na ulicy Krupówki 10 w budynku zaprojektowanym przez Stanisław Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wśród kolekcji muzealnych  znajdziemy obiekty z zakresu: skał i minerałów, florystyki, etnografii oraz dzieł sztuki.  Filią Muzeum Tatrzańskiego jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które mieści się w willi „Koliba” przy ulicy Kościeliska 18. Już sam budynek jest ciekawy, ponieważ willa jest jednym z pierwszych wybudowanych w stylu zakopiańskim. Ekspozycja muzeum poświęcona jest historii owego stylu oraz jego twórcy – Stanisławowi Witkiewiczowi. Ponadto wśród zbiorów znaleźć można równie portrety malowane przez Witkacego.

Literatura, muzyka i sztuka

W Zakopanem znajdziemy wszystko, czego prawdziwy kulturoholik potrzebuje najbardziej. Osoby zainteresowane literaturą mogą zobaczyć Muzeum Kasprowicza lub Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Znajdziemy w nich pamiątki po literatach, fotografie. Podobnie w Muzeum Karola Szymanowskiego. W willi, w której kompozytor spędził ostatnie lata swojego życia, obejrzymy sporo osobistych pamiątek – książki, obrazy, portrety, odznaczenia. W gabinecie, natomiast stoi pianino, na którym grywał i komponował. W Zakopanem znajduje się również Galeria Władysława Hasiora, urządzona w jego dawnej pracowni. Twórczość Hasiora nawiązywała to takich prądów artystycznych jak surrealizm, abstrakcja, nowy realizm, a również do tradycyjnego rzemiosła. Jego dzieła są jednym z największych zakopiańskich skarbów. W Zakopanem znajdą coś dla siebie również miłośnicy teatru – na ulicy Chramcówki znajduje się Teatr Witkacego.Zostaw komentarz