Kuchnia góralska, czyli czego spróbować w Zakopanem

Kategoria: Blog

Kuchni góralska, czyli czego spróbować w Zakopanem

Aby posmakować dań, które różnią się od naszych rodzimych, nie musimy wcale opuszczać kraju. Nieodłącznym elementem każdej kultury, także tej podhalańskiej jest kuchnia. W Zakopanem skosztujemy potraw w pewnym stopniu podobnych, do tych które można zjeść w całej Polsce, jednakże specyficzne położenie geograficzne i ostry klimat, spowodowały, że potrawy skądinąd podobne, do niektórych dań kuchni polskiej, zostały przekształcone. W Zakopanym istnieje bardzo dużo gospód, w których możemy zamówić tradycyjne potrawy. Wystarczy wynająć pokój w centrum Zakopanego, aby najlepsze gospody mieć tuż pod ręką.

Kilka słów o specyfice kuchni góralskiej

Niepowtarzalność tradycyjnej góralskiej kuchni wynika przede wszystkim z warunków geograficznych i klimatycznych Tatr. Skalisty i górzysty teren nie ułatwił ani hodowli, ani uprawy roślin. Ponadto zima w górach nadchodzi wcześniej i trwa dłużej niż w innych rejonach Polski. Dlatego tradycyjne potrawy składają się z prostych i łatwych w przechowaniu składników. Jednakże doprawione wprawną ręką gaździny, według tradycyjnej receptury, charakteryzują się niesamowitym, trudnym do podrobienia smakiem. Podstawowymi składnikami góralskiej kuchni są oczywiście ziemniaki, produkty mączne i sery, a wśród nich legendarny oscypek.

Kwaśnica, oscypek, bryjka

Jednym z najpopularniejszych dań góralskich jest kwaśnica. Kojarzy się ona ze znanym wszystkim kapuśniakiem, jednakże tak naprawdę znacznie się od niego różni. Kwaśnica to zupa przyrządzana z kapusty kiszonej i mięsa, oparta jednak na ziemniakach. Dobrze przygotowana powinna być bardzo kwaśna i niezbyt tłusta. Nie dodaje się do niej żadnych innych warzyw.  Wśród specjałów kuchni góralskiej, należy również wymienić bryjkę. Bryjka powstaje przez ugotowanie mąki w osolonej wodzie. Powstałą potrawę smaruje się tłuszczem. Jednakże najlepiej znanym góralskim jedzeniem jest oscypek, czyli twardy, wędzony ser, przygotowany z mleka owczego. Produkowany jest najczęściej postaci niedużych, wrzecionowatych bloków, z typowymi dla tego regiony zdobieniami brzegów. Zdobienia odciskane są w rozszczepialnej drewnianej foremce „oscypiorce”. Właśnie od osypania, czyli rozszczepiania foremek pochodzi prawdopodobnie nazwa sera.Zostaw komentarz