Atrakcje Zakopiańskich Krupówek

Kategoria: Blog

Atrakcje Zakopiańskich Krupówek

Krupówki to bez wątpienia wizytówka Tatrzańskiej turystyki. To tu znajdziemy nocleg w Zakopanem, dobrze zjemy czy zaopatrzymy się w pamiątki. W sezonie, licząca sobie niewiele ponad kilometr ulica zmienia się w główną arterię miasta i okolic. Kto by pomyślał, że status ulicy uzyskały one dopiero w tysiąc osiemset siedemdziesiątym roku. Teraz kojarzone są jedynie z bazą wypadową, miejscem spotkań i głównym punktem zbornym Zakopanego. Jednak przechadzając się nimi warto zwrócić uwagę na kilka miejsc, które same w sobie są atrakcjami turystycznymi.

 

Artystyczny kościół

 

Idąc przez Krupówki zatrzymajmy się przy Kościele Parafialnym Świętej Rodziny, znajdujacym się pod numerem 1A. Urokliwy budynek oddany do użytku sakralnego w roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym szóstym zasługuje na uwagę z racji udziału w jego projektowaniu słynnego polskiego malarza i architekta, Stanisława Witkiewicza. Był on wykonawcą projektów między innymi dzrwi wejściowych do kościoła, bocznych kaplic, a także przepięknych witraży.

 

Pon numerem dziesiątym znajdziemy natomiast godne odwiedzenia Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego. Co ciekawe, ten budynek również został wzniesiony przy udziale Stanisława Witkiewicza. W zbiorach muzeum znajdziemy bardzo ciekawe eksponaty geologiczne i przyrodnicze.

 

Dworzec z tradycjami

 

Warto również poświęcić swoją uwagę Dworcowi Tatrzańskiemu znajdującemu się nieopodal muzeum. Jest to budynek z wielką tradycją, kilkukrotnie ulegał zniszczeniu i był odbudowywany. Mieścił się tu między innymi klub, w którym spotykali się taternicy oraz organizowano spotkania literatów. Miało tu również siedzibę Towarzystwo Tatrzańskie. Obecnie możemy tam znaleźć siedzibę PTTK oraz Koła Przewodników Tatrzańskich.

 

Jak widać nie musimy oddalać się od centrum Zakopanego żeby móc obcować z historią. Nawet na tak obecnie nowoczesnym i oddanym niemal w całości turystyce miejscu jak Krupówki, możemy odnaleźć ciakwe historie i zabytki, jeśli tylko zwrócimy na nie uwagę.Zostaw komentarz