Zakopane – historia miasta

Kategoria: Blog

Zakopane – historia miasta

Współcześnie Zakopane jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości górskich w Polsce. Kojarzy się z niepowtarzalną góralską kulturą, charakterystycznym stylem architektonicznym i wspaniałym wypoczynkiem zarówno zimą, jak i latem. Trudno uwierzyć, że początki miasta nie są związane z regularnym osadnictwem, a jedynie sezonowym wypasem owiec. Według tradycji, przywilej lokalizacyjny dla Zakopanego wydał Stefan Batory, jednak dokument ten miał zaginąć. W 1670 roku Michał Korybut Wiśniowiecki zatwierdził prawa mieszkańców wsi Zakopane. W 1772 roku Zakopane zostało przyłączone do Cesarstwa Austriackiego, a w 1824 wraz z częścią Tatr sprzedane rodzinie Homolasców.

Rozkwit Zakopanego

Rozkwit Zakopanego datuje się na drugą połowę XIX wieku, kiedy jego właściwości klimatyczne zaczął popularyzować doktor Tytus Chałubiński. W 1886 roku miejscowość uzyskała status uzdrowiska, a dalszy jej rozwój nastąpił wraz z przejęciem Zakopanego przez Władysława Zamoyskiego, w roku 1889. Znaczenie w rozwoju miasta miało również wybudowanie drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenie linii kolejowej z Chabówki. Dzięki ułatwieniu dojazdu liczba osób przyjeżdżających do uzdrowiska gwałtownie wzrosła. Z czasem Zakopanem wybudowano wiele sanatoriów dla chorych na gruźlicę oraz pensjonatów turystycznych. Miasto bardzo chętnie wybierali artyści, np. Henryk Sienkiewicz czy Stanisław Witkiewicz, uchodzący za twórcę stylu zakopiańskiego. Popularności Zakopanego nie osłabiła nawet I Wojna Światowa. W dwudziestoleciu międzywojennym powstawały kolejne hotele i pensjonaty. Jednym z n nich był budynek „Pod Berłami”, w który znajduje się obecnie pensjonat Willa Excelsior.

PRL i współcześnie

W 1955 roku rząd PRL uchwalił ustawę dotyczącą rozwoju miasta pod kątem rekreacji, sportu i turystyki. W tym czasie powstał dworzec PKS, Dom Turysty, Ośrodek Szkolenia Sportowego pod Krokwią, a również wybudowano samą skocznię. W 1962 r. w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. I współcześnie miasto rozwija się bardzo prężnie, łącząc jednocześnie nowoczesność z góralską tradycją. Zakopane to bez wątpienia zimowa stolica Polski.Zostaw komentarz