Tatrzański Park Narodowy. Perła Tatr

Kategoria: Blog

Tatrzański Park Narodowy

Zakopane to bez wątpienia jedno z najbardziej rozwiniętych turystycznie miast Polski. Co roku, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, przybywają do niego rzesze turystów. Trudno się dziwić, znajdziemy tu doskonałe zaplecze gastronomiczne, noclegowe oraz bliskość olśniewającej przyrody. Przebywając w jednym z pięknie położonych pensjonatów w Zakopanem warto zwrócić uwagę na prawdziwą perłę przyrodniczą tego regionu-Tatrzański Park Narodowy.

 

Kraina dziewiczych lasów

 

Zajmujący powierzchnię dwudziestu jeden tysięcy stu dziewięćdziesięciu siedmiu hektarów kompleks jest jednym z największych parków narodowych w naszym kraju. Ponad siedemdziesiąt procent jego powierzchni zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny. Znajduje się tu między innymi prawie połowa wszystkich gatunków roślin naczyniowych znajdujących się naterytorium Polski. W Tatrzańskich lasach żyją między innymi niedźwiedzie, rysie, orły przednie, czy nie występujące nigdzie poza tymi terenami, lub występujące sporadycznie, kozice tatrzańskie.

 

Atrakcje turystyczne

 

Pomimo swojej dzikości, Tatrzański Park Narodowy został udostępniony turystom. Niezwykle popularne są szlaki piesze i rowerowe, łącznie amatorzy kontaktu z przyrodą znajdą tu ponad dwieście siedemdziesiąt kilometrów oznakowanych tras. Podzielone są one na stopnie trudności, zatem każdy znajdzie tu wyzwanie dopasowane do kondycji i stopnia zaangażowania. Liczne schroniska służą podróżnikom posiłkiem i schronieniem.  Ponad to na terenie parku kwitnie taternictwo oraz narciatrstwo zjazdowe. Turyści mogą skorzystać z dwóch wyciągów narciarskich znajdujących się na stokach Kasporowego Wierchu, a także koleji linowej prowadzącej na sam jego szczyt. Warte odwiedzenia jest również znajdujące się w Zakopanem Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie można obejrzeć cykliczne wystawy pokazujące piękno Tatr. Tatrzański Park Narodowy to najlepszy przykład na to, że dbałość o dziką przyrodę można połączyć z turystyką tak, aby żadna ze stron na tym nie ucierpiała.Zostaw komentarz