Styl zakopiański w architekturze miasta

Kategoria: Blog

Styl zakopiański

Z Podhalem kojarzy nam się wiele ciekawych, charakterystycznych dla tego regionu cech kultury. Zaliczmy do nich wyśmienitą kuchnię, a przede wszystkim sery, piękne stroje, muzykę, taniec, sztukę użytkową. Wielu z nas z Zakopanym kojarzy także charakterystyczny styl, w jakim zbudowano tamtejsze budynki. Przyjeżdżając do Zakopanego, warto zatrzymać się w pensjonacie blisko centrum, np. w Willi Excelsior, czyli dawnej Willi Pod Berłami. Pensjonat położony jest w odległości 5 minut spacerem od Krupówek, zatem na wyciągnięcie ręki mamy nie tylko wszelkie atrakcje i szlaki turystyczne, ale również historyczne zabudowania. Sama Will Excelsior łączy w sobie modernistyczną architekturę międzywojnia oraz charakterystyczne elementy góralskiej kultury.

Skąd wziął się styl zakopiański

Styl zakopiański został zdefiniowany w latach 90 XIX wieku w cyklu artykułów, które ukazywały się w „kurierze Warszawskich”. Jest to jeden z wariantów narodowego stylu polskiego. Założenia stylu sformułował Stanisław Witkiewicz, architekt, teoretyk architektury oraz malarz i pisarz. Chciał on stworzyć styl uniwersalny dla współczesnej mu polskiej architektury. Wzorem i podwaliną miała być sztuka Podhala, która według Witkiewicza nie była skażona obcymi wpływami. W czasach największego rozwoju i popularności styl zakopiański obejmował oprócz architektury i architektury wnętrz, także meblarstwo, sztukę tkanin i inne. Schyłek popularności stylu zakopiańskiego przypada na drugą połowę XX wieku.

Charakterystyka stylu zakopiańskiego

Styl zakopiański to połączenie folkloru ze stylistyką secesji. Dla architekta inspiracją była niewielka, dwuizbowa chałupa góralska, która w projekcie Witkiewicza stała się przestronną i wygodną willą. Typowym dla stylu zakopiańskiego jest dom drewniany na wysokiej, kamiennej podmurówce. Jego pokrycie to wysoki i spadzisty dach kryty gontem. Typowym elementem projektów Witkiewicza była również weranda na południowej części elewacji. W przypadku takich budynków nie można zapomnieć również o dekoracji. Witkiewicz korzystał z ornamentyki charakterystycznej dla budownictwa ludowego. Dachy willi ozdobione był pazdurami, natomiast szczyty i przestrzenie nad oknami tzw. słoneczkami.Zostaw komentarz