Najciekawsze elementy kultury górali podhalańskich

Kategoria: Blog

Najciekawsze elementy kultury górali podhalańskich

Podhale i samo Zakopane to nie tylko zapierające dech w piersiach okoliczności przyrody oraz piękna, charakterystyczna dla tego regionu architektura. Elementem, który równie mocno przyciąga turystów jest autentyczny, żywy góralski folklor, który kultywowany jaest codziennie w wielu miejscowych rodzinach. Góralskie obrzędy są w dużym stopniu wynikiem specyficznego położenia geograficznego, a co za tym idzie gospodarczego, regionu.  Odrębność kultury podhalańskiej dotyczy mowy, ubioru, obyczajów oraz muzyki.  Dlatego nim wybierzemy odpowiedni pensjonat w centrum Zakopanego, warto dowiedzieć się co nieco o zakopiańskiej kulturze.

Strój podhalański

Góralski strój ludowy jest trudny do pomylenia. Mężczyźni noszą białą, lnianą koszulę z szerokimi rękawami. Przy szyi zdobiona jest metalową spinką, przystrojoną łańcuszkami i koralikami. Góralskie spodnie, czyli portki szyte są białego płótna. Mają one rozcięcia w pasie i u dołu nogawek. Wzdłuż nogawek biegną lampasy z kolorowego sznurka. Dół spodni zdobią pomponiki, górę zaś kolorowy haft, czyli parzenica. Spodnie trzymane są przez gruby, zdobiony pas bacowski. Na ramiona zarzuca się cuchę, czyli okrycie wierzchnie zdobione wielobarwnymi haftami. Głowa przykryta jest kapeluszem z filcu, którego główkę otaczają naszyte na czerwoną wstążkę muszelki. Kobiecy strój odświętny składa się z batystowej koszuli ozdobionej białych haftem i kryzką. Na koszulę wkłada się aksamity gorset podszyty płótnem i wyszywany kolorowym haftem. Spódnicę również zdobią kwieciste motywy ułożone najczęściej z koronę. Pod spódnicą obowiązkowo musi znaleźć się fartuch, czyli biała halka. W zależności od pory roku na głowie kobiety noszą chustki lub kwiaty.

Muzyka i taniec

Cechą charakterystyczną góralskiego folkloru jest również odmienna muzyka i taniec. W zespołach góralskich muzycy grają głównie na skrzypcach, piszczałkach i trombitach. Melodia połączona jest z okrzykami i przytupywaniem. Występy góralskich kapel można oglądać w regionalnych karczmach, niektórych pensjonatach i domach wczasowych. Najbardziej znanym i utrwalonym w prozie, poezji, sztuce i filmie góralskim tańcem jest zbójnicki.  Składa się on z kliku 6-10 figur i tańczony jest przez co najmniej 4 mężczyzn, z których jeden jest prowadzącym.Zostaw komentarz